4 najczęściej popełniane błędy podczas obróbki betonu

Duży odsetek uszkodzeń powierzchni betonowych powstaje z powodu niewłaściwej jakości podkładu lub nieodpowiedniego przygotowania. Natomiast sporo błędów pojawia się na późniejszych etapach, czyli już podczas właściwego obrabiania betonu. Mowa o takich czynnościach jak szlifowanie, zacieranie, frezowanie, śrutowanie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? I w jaki sposób unikać nieprawidłowości?
Nieodpowiednie narzędzie do szlifowania
Szlifować beton można ręcznie lub mechanicznie. W tym drugim przypadku należy wspomagać się profesjonalnym sprzętem. Bardzo ważne, by używana szlifierka i tarcza były dostosowane do wielkości powierzchni i rodzaju podłoża.
Na tym etapie łatwo popełnić błąd. Zastosowanie niedopasowanej maszyny budowlanej może skutkować wydłużoną i utrudnioną pracą. A, jak wiadomo, gdy goni termin – może pojawić się sporo niedociągnięć.
Weź pod uwagę takie parametry urządzeń jak moc, napięcie, liczba głowic.
Zbyt gwałtowne ruchy przy zacieraniu
Zacieranie to zabieg technologiczny, który decyduje o jakości i rodzaju wykończenia powierzchni wylewek betonowych. Wykonuje się je m.in. na płytach fundamentowych, schodach, posadzkach – po to, by wyrównać obszar z betonu.
Niestety bardzo popularnym błędem jest zbyt intensywne szorowanie po nawierzchni. Gwałtowne ruchy uszkadzają powierzchnię. Efekt? Pojawia się tzw. siatka spękań włoskowatych. Taki sam rezultat występuje wtedy, gdy zaciera się jeszcze zanim beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość.
Niedokładne śrutowanie
Dość częstym, choć niechlubnym zjawiskiem, są ramki na stropach. Dzieje się tak dlatego, że pręty zbrojeniowe są praktycznie nieosłonięte warstwą betonową.
Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, gdy do prętów zbrojeniowych na spodzie płyty stropowej nie będzie docierać mieszanka betonowa, to koniecznie zastosuj podkładki dystansowe. Nigdy nie umieszczaj prętów bezpośrednio na deskowaniu.
Błędy transportowe i związane z tworzeniem mieszanki
Przed przystąpieniem do obróbki betonu, materiał najpierw trzeba przygotować, a potem go przewieźć. Już te dwa procesy są na tyle wymagające, że łatwo o błędy.
Nie bez znaczenia jest to, z jakiego sprzętu się korzysta. Na przykład wypożyczając urządzenia w firmie Protech, możesz liczyć na niezawodność, wysoką jakość i najlepsze parametry.
Co jeszcze warto wiedzieć? Pylenie posadzki z betonu może być efektem tego, że transportowany na budowę beton zbyt długo przebywał w betonowozie. Z kolei niewłaściwy skład betonu może prowadzić do takich uszkodzeń jak delaminacja, czyli rozwarstwienie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
MB Prefabrykaty Sp. z o.o.
Budowlane materiały - beton woj. dolnośląskie51-416 Wrocław, Kościerzyńska 9
-
Beton-Compleksbud Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Budowlane materiały - beton woj. dolnośląskie59-800 Lubań, Różana 25
-
Bud-Bet Zakład Wyrobów Betonowych
Budowlane materiały - beton woj. mazowieckie26-800 Białobrzegi, Kościelna 111