Co robi brukarz i czym się wyróżnia?
Bez pracy brukarza nie powstałaby żadna nawierzchnia drogowa. Specjalista naprawia je, konserwuje i rozbiera. Wszystko za pomocą narzędzi: kleszczy brukarskich wzdłużnych i poprzecznych, przecinaka mechanicznego, młotka brukarskiego gumowego i stalowego, imaka brukarskiego czy trójkąta brukarskiego, listew zgarniających. Dowiedz się, jakie są obowiązki brukarza i ile zarabia!
Jakie warunki powinien spełniać specjalista?
Ponieważ brukarstwo wiąże się z ciężką pracą fizyczną, najczęściej brukarzami są mężczyźni. Wymagane jest od niego zasadnicze zawodowe wykształcenie. Jednak nie jest to aż tak wymagane, gdyż do pracy są nierzadko przyjmowane osoby, które mają praktyczne doświadczenie w innych zakładach pracy. Praktyka zawodowa i zawód na kierunku budownictwa są wymagane, aby zostać brukarzem specjalistą. Nie ma za to wymagań odnośnie wieku czy prezencji.
Cechy dobrego specjalisty
Dobry brukarz powinien umieć przygotowywać mieszanki betonowe. Powinien wykorzystywać je do obmurowania włazów i studzienek kanalizacyjnych. Dobrze, aby potrafił wmurowywać słupki, jeśli tylko jest to wymagane przez zleceniodawcę. Ponieważ jest to ciężka praca fizyczna, wymaga sporej dokładności czy zmysłu estetycznego.
Poza tym powinien mieć umiejętność wykonywania z kolorowych kostek brukowych nawierzchni mozaikowych na parkingach czy placach. Jak się okazuje, prace brukarskie wykonuje się w brygadach.
Obowiązki brukarza
Brukarz we Wrocławiu lub innym mieście jest zatrudniony w budownictwie, a więc w drogownictwie. Praca brukarza polega na początkowej analizie budowlanych rysunków, z których dane techniczne są odczytywane przez niego i w ten sposób przygotowywany jest projekt architektoniczny. Specjalista oznacza ilościowe i jakościowe wymagania odnośnie potrzebnych materiałów. Zwykle są to:
- cegła klinkierowa,
- kamień,
- kostka brukowa,
- płyty kamienno-betonowe.
Wybierając materiał, brukarz bierze pod uwagę takie cechy jak:
- ciężar,
- łupliwość,
- ścieralność.
Czynności robocze brukarza
Na początku brukarz sortuje materiał. Potem układa w pryzmy. Później gromadzi i dobiera żwir, tłuczeń czy piasek. Do zadań brukarza zalicza się dbanie o ich właściwe składowanie. Aby oznaczyć linie ograniczające obszary, tam, gdzie przebiegnie nowy trakt lub nowy parking, wykorzystuje sznur. Sprowadza się to do ułożenia pod sznurem bloków z betonu lub kamienia. Obramowują one nawierzchnię.
Po zorganizowaniu stanowiska pracy wykonuje niwelację terenu, przeznaczonego do powstania nowego chodnika lub drogi. Wykopy lub nasypy są przez niego przeprowadzane. Kolejnym krokiem będzie wyznaczenie podsypek i różnego typu nawierzchni z użyciem łat z poziomnicami. Po przygotowaniu obszaru specjalista tworzy łopatą podkład z podsypki piaskowej bądź żwirowej. Następnie przy pomocy zagęszczarek mechanicznych utwardzane jest podłoże. Mogą to być zagęszczarki powierzchniowe lub stopki, a więc skupiające. Miejscowo ubijają one piasek. Zwykle jest to sprzęt spalinowy lub elektryczny.
Po utwardzeniu podłoża brukarz aplikuje wierzchnią powłokę. Przeprowadza to ręcznie. Istotne jest precyzyjne i ścisłe dostosowanie części, które tworzą nawierzchnię. Prawidłowość ułożenia płytek na chodniku czy kostki brukowej kontrolowana jest przez specjalistę poprzez niwelatory i poziomnice. W celu przycięcia kostki stosuje tak zwane gilotynki.
Ile zarabia brukarz?
Zarobki brukarza wiążą się ze średnią krajową. Przeciętne wynagrodzenie za wykonywanie tego zawodu wynoszą od 2450 do 2660 złotych. Dlatego warto sprawdzić cenniki brukarzy i dowiedzieć się, ile dokładnie kosztują. Pomoc fachowca to gwarancja dobrze wykonanej pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana