Co to jest gazobeton i kiedy się go stosuje?
Gazobeton stworzony jest ze składników, które są pochodzenia naturalnego. Jest to przyjazny środowisku produkt, który jest ognioodporny i wykazuje się odpowiednią termoizolacyjnością. Dowiedz się, czym dokładnie jest gazobeton oraz jakie jest jego główne zastosowanie. Wyjaśniamy, jakie ma parametry i na co zwrócić szczególnie uwagę!
Co to jest gazobeton?
Gazobetonem nazywa się beton komórkowy. Jest to materiał budowlany, który stanowi mieszankę:
- piasku kwarcowego,
- wody,
- wapna.
Co więcej, specjalistyczny gazobeton dojrzewa w autoklawie, a więc w parze wodnej. W ten sposób można zaplanować jego właściwości termiczne, wytrzymałość i gęstość. Wszystko dzięki produkcji w strukturze porów powietrznych. Ciekawostka: Części utworzone z komórkowego betonu nierzadko wyglądają jak frezowany pumeks.
Szerokie zastosowanie tego budulca związane jest z jego różnymi formami, a więc:
- kształtkami,
- bloczkami,
- płytkami.
Zwykle producenci mają w swojej ofercie jednolite wymiary budulców. Wysokość i długość mają podobną, a szerokość zależy od przeznaczenia.
Jakie jest zastosowanie gazobetonu?
Dzięki swoim właściwościom gazobeton stosuje się w postaci materiału:
- izolacyjnego,
- konstrukcyjnego,
- wypełniającego.
Pozwala wznosić nośne, działowe i konstrukcyjne ściany, jak również ciepłochronne nadproża. Ponadto może zastępować styropian lub styrodur pod wylewkę. Wykorzystać go można poza tym na powłokach izolująco-wyrównujących na stropach czy zadaszeniach. Ważne, aby gazobeton był dobrany pod względem gęstości. W sytuacji wznoszenia działowych ścian zalecane jest używanie części o zwiększonej gęstości. Pozwala to poprawić własności akustyczne czy odporność. Ściany wewnętrzne wymagają użycia części o zwiększonej gęstości. Gazobeton znajduje zastosowanie także w budownictwie:
- jednorodzinnym,
- wielokondygnacyjnym,
- przemysłowym.
Jakie parametry ma beton komórkowy, czyli na co zwrócić uwagę?
Jak się okazuje, beton komórkowy występuje w różnych odmianach. Wiąże się to z rozmiarami, ale też parametrami technicznymi. Dlatego istotne są jego właściwości. Szczególnie ważne są:
- gęstość,
- termoizolacyjność,
- wytrzymałość.
Zwykle bloczki z gazobetonu mają gęstość od 300 do 700 kilogramów na metr sześcienny. Wraz ze wzrostem gęstości zwiększa się wytrzymałość. Wpływa to jednak negatywnie na właściwości termoizolacyjne. W przypadku obiektów energooszczędnych najlepsze są bloczki o najmniejszej gęstości. Równocześnie większa gęstość poprawia izolację akustyczną. Sprawdzą się one przy budowie ścian działowych.
Gęstość wpływa także na wytrzymałość materiału. Jest ona większa, im wyższa jest gęstość. Ważne, aby wybór wyrobu był w zgodzie z założeniami projektu oraz obciążeniem. Istotne są poza tym wymiary gazobetonu, a więc szerokość, wysokość i grubość. Sprawdź, czy gazobeton jest profilowany, a dane części mogą być łączone na wpust i pióro. Dzięki temu niepotrzebne jest tworzenie pionowych spoin. Do wykonania poziomych spoin posłuży zaprawa murarska czy specjalna zaprawa. Eliminuje się także mostki cieplne.
Jaki jest koszt bloczków?
Zwykle koszt za bloczki to 5-25 złotych za sztukę. Wpływa na cenę gazobetonu wymiary bloczka, udogodnienia czy producent. Długość i wysokość jest jednakowa, za to szerokość jest różna w zależności od przeznaczenia. Zazwyczaj ich szerokość to 10-48 centymetrów. Częściej jednak stosuje się te 20-24-centymetrowe. One to pozwalają wznieść mury nośne ścian. Z kolei ściany działowe tworzy się z bloczków, których szerokość wynosi 10-12 centymetrów. Warto wiedzieć, że podlegają one obróbce, a więc przycinaniu czy szlifowaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana