Co to jest żelbeton i jakie są jego rodzaje?

Żelbeton stanowi strukturalny kompozyt, który zawiera wzmocniony beton poprzez zbrojeniowe pręty ze stali czy jedną częścią stalową, a więc stalową wkładką. Dzięki formom drewnianym, stalowym czy plastikowym można go kształtować w części konstrukcyjne lub monolityczne obiekty. Stosowany w budownictwie, występuje w różnych rodzajach. Poznaj jego główne zastosowanie.
Co to jest żelbeton? Zastosowanie
Żelbet, żelazobeton, żelbeton. Jest to beton, który jest wzmocniony prętami ze stali. Mogą one być gładkie lub żebrowane. Zbrojenie umożliwia zwiększenie nośności konstrukcji z betonu. Dotyczy to zginanych czy ściskanych osiowo i mimośrodowo. Dzięki wyjątkowej wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie czy opcji formowania części, konstrukcje żelbetowe stanowią jeden z najpowszechniejszych materiałów konstrukcyjnych.
Żelbet odznacza się wyjątkową wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie. Pozwala przy tym na dowolne kształtowanie części, co wpływa na jego popularność. Stosowany jest do budowy:
- mostów,
- domów,
- wiaduktów,
- dróg,
- estakad,
- tuneli,
- silosów,
- obiektów hydrotechnicznych.
Stosuje się go również do budowy fortów, schronów czy kominów. Stawia się dzięki niemu ściany, płyty, fundamenty, warstwy czy ściany oporowe. Jest odporny na ogień i stałe czy zmienne obciążenia. Dzięki odporności na korozję możliwe jest utworzenie konstrukcji o rozmaitych formach.
Jakie są rodzaje żelbetonu?
Żelbeton może być zwykły lub sprężony. Tradycyjny jest zbrojony dzięki prętom ze stali. Umiejscawia się je w szalunku. Zalewa się je betonem. Siatkobeton natomiast wymaga zbrojenia z siatki tkanej bądź zgrzewanej. Dobrze, aby miała oczka w formie kwadratów o wymiarach 6-12 milimetrów. Dzięki temu siatkobeton jest bardziej szczelny i odporny na zarysowania. Drutobeton za to cechuje się tym, że zbrojenie utworzone jest z drutów. Ważne, aby były jednakowo umieszczone w powłokach materiału.
Kablobeton to beton sprężony. Jest wytrzymały na rozciąganie. Natomiast ze względu na metodę wprowadzania naprężeń sprężających wyodrębnia się strunobeton. Zawiera on pojedyncze druty bądź wiązki, które składają się z kilku strun. Charakteryzuje się naprężaniem w formie i stabilizacją na naciągu. Po otrzymaniu właściwej wytrzymałości naciąg jest zwalniany.
Jak sprężać części z betonu?
Do najpopularniejszych metod sprężania części betonowych zalicza się strunobeton i kablobeton. Wykorzystuje się w tym celu cięgna, a więc struny do elementów strunobetonowych o nieznacznej średnicy. Na końcach kształtów są naprężone i zakotwiczone. Wypełniane są mieszanką z betonu. Po wszystkim przecina się końce cięgien oraz siły, które sprężane przenoszą się na uzyskaną część konstrukcyjną poprzez przyczepność betonu do stali.
W celu otrzymania odpowiednio dużego sprężenia stal powinna się wykazywać wytrzymałością i nieznacznym spadkiem naprężeń, które występują w długości cięgien. Z kolei części kablobetonowe tworzy się inaczej niż strunobetonowe. W formach układa się kable lub liny, a także szkielety zbrojeniowe w osłonach, które sprawdzają się w konstrukcjach żelbetowych. W celu sprężania części kablobetonowych można przystąpić dopiero wtedy, kiedy wypełniający formy beton uzyska właściwą wytrzymałość. W związku z tym naprężane są cięgna sprężające. Potem kotwi się je mechanicznie na końcach części kablobetonowych.
Kablobeton pozwala na wykonanie obiektów budowlanych. Cechują się one rozpiętościami i obciążeniami. Są to wiadukty, mosty czy przykrycia hal.
Czym jest technika diamentowa?
W celu wiercenia otworów w betonie i ułatwienia sobie prac najlepiej użyć materiałów, które są twardsze od betonu. Dlatego najlepszy jest diament, który jest najtwardszym minerałem. Jego kryształy stosuje się w technologii tworzenia otworów w betonie. Otwornice do żelbetonu są równie przydatne. Część robocza zawierająca kryształy diamentów, którą zawierają nowoczesne narzędzia cechują się skutecznym działaniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
MB Prefabrykaty Sp. z o.o.
Budowlane materiały - beton woj. dolnośląskie51-416 Wrocław, Kościerzyńska 9