Czym jest tzw. łupek czerwony?
Branża budowlana opiera się na wykorzystaniu różnego rodzaju kruszyw. Jednym z często wykorzystywanych kruszyw jest łupek, czyli rodzaj skały o zróżnicowanym składzie i charakterystycznej teksturze łupkowej. Istnieje wiele odmian tego kruszywa, które różni się między sobą pochodzeniem, składem mineralnym, zastosowaniem czy właściwościami. W tym artykule skupimy się jednak na łupku czerwonym i sposobach jego wykorzystania!
Jak powstaje łupek czerwony?
Łupek czerwony, nazywany również przepalonym lub przywęglowym stanowi materiał uzyskany w wyniku przeobrażenia zachodzącego podczas procesu przepalania hałdy. Przepalony materiał tworzy czasami duże zwarte i spieczone bryły, które powinny być rozkruszone przed jego wykorzystaniem. Dobrze przepalony łupek jest lekki i odporny na działanie wody i mrozu, co jest szczególnie ważne przy formowaniu nasypów na gruntach małonośnych czy podmokłych. Łupek czerwony można poznać po charakterystycznej barwie, na którą wskazuje sama nazwa tego surowca. Warto w tym miejscu dodać, że jego barwa jest bardziej ceglasta niż czerwona.
Charakteryzuje się on dobrą zagęszczalnością i wodoprzepuszczalnością oraz ma szerokie zastosowanie. Łupek o ostrych, nieregularnych krawędziach powoduje, że jego kawałki dobrze się klinują, a podłoże jest stabilne. Kruszywo z łupka wyróżnia się specyficznymi właściwościami chemicznymi, fizyko-mechanicznymi, technicznymi i technologicznymi – zauważa przedstawiciel firmy Haldex z Katowic.
Gdzie wykorzystuje się łupek czerwony?
Łupek czerwony wykorzystuje się głównie jako podkład pod różnego rodzaju twarde nawierzchnie, np. drogi, autostrady, place, parkingi, nasypy drogowe i kolejowe. W ogrodzie również znajdzie dla siebie miejsce, np. na tarasie i ścieżkach ogrodowych.
Właściwości łupka czerwonego sprawiają, że najczęściej używa się go w budownictwie drogowym, jednak okazuje się on także idealnym materiałem tworzącym architekturę ogrodu. Może on posłużyć jako ogrodowy kamień ozdobny pod wykonanie ścieżek i alejek, podsypka i podbudowa kostki brukowej oraz płyt chodnikowych, ogrodzenie, grill, kamienna altanka czy pergola.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana