Jak i po co gromadzić deszczówkę?

Zmiany klimatu i coraz częściej występujące niedobory wody oraz ograniczenia w jej swobodnym wykorzystywaniu, ogłaszane w czasie szczególnie upalnych letnich miesięcy zachęcają do samodzielnego zbierania deszczówki w celu jej późniejszego zużycia. Sprzyja temu dobra dostępność pojemnych i wytrzymałych zbiorników, które można instalować zarówno przy budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych o większej powierzchni dachu.
Do czego można wykorzystać deszczówkę i dlaczego warto to robić?
Podczas opadów atmosferycznych na każdy metr kwadratowy powierzchni spada nierzadko bardzo znaczna ilość wody. Spływając z dachów, stanowi ona poważny problem, ponieważ musi być odprowadzona do kanalizacji burzowej lub rozprowadzona po chłonnej nawierzchni oddalonej od budynku, co pozwoli na uniknięcie przesączania się jej do fundamentów czy piwnic. Systemy tego rodzaju są jednak niezbyt wydolne i często dość kłopotliwe, ponieważ w sytuacji, gdy nie radzą sobie z odbieraniem wody, nieruchomość może być zagrożona podtopieniem. Rozwiązaniem, które wyeliminuje zagrożenie, a jednocześnie zagwarantuje dostęp do sporych ilości wody, jest montaż betonowego zbiornika na deszczówkę. Zbierana w ten sposób woda może z powodzeniem być użyta do podlewania ogródka lub trawnika, a także rozmaitych zastosowań gospodarczych od mycia samochodów po czyszczenie kostki brukowej. Po odpowiednim i niezbyt kłopotliwym oraz kosztownym oczyszczeniu można ją także spożytkować do spłukiwania toalet. Korzystanie z deszczówki to zmniejszenie wydatków na pobieranie wody z wodociągu lub własnego ujęcia, inwestycja w zbiornik o pojemności dostosowanej do powierzchni dachu i własnych potrzeb może zwrócić się więc dość szybko.
W jaki sposób można zbierać deszczówkę?
Najlepszym sposobem na zbieranie deszczówki jest zakup zbiornika wykonanego z betonu oferowanego przez firmę JESBET Szamba Online. Dostarczane przez nią zbiorniki są zrobione z betonu wytrzymałego na obciążenia mechaniczne oraz dodatkowo uszczelnionego specjalną masą bitumiczną. Wytrzymuje on napór wód gruntowych, a ze względu na masę nie grozi mu wypchnięcie. Nie przeszkadza mu również typowe obciążenie gruntu, a przy zastosowaniu dostępnej opcjonalnie zbrojonej płyty może być zainstalowany również pod podjazdem czy miejscami postojowymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Energo Bet Ii Bogiel Rajmund
Budowlane materiały - beton woj. mazowieckie05-091 Ząbki, Piłsudskiego 146
-
MB Prefabrykaty Sp. z o.o.
Budowlane materiały - beton woj. dolnośląskie51-416 Wrocław, Kościerzyńska 9
-
Transbet Betoniarnie Sp. z o.o. Sp. k.
Budowlane materiały - beton woj. podkarpackie37-700 Przemyśl, Topolowa 5
-
Bud-Bet Zakład Wyrobów Betonowych
Budowlane materiały - beton woj. mazowieckie26-800 Białobrzegi, Kościelna 111