Jakie kruszywa zaliczamy do drogowych?
Kruszywa należą do materiałów, które są najczęściej wykorzystywane zarówno w budownictwie kubaturowym, a więc związanym ze wznoszeniem takich obiektów jak m.in. budynki mieszkalne czy użytkowe, jak i liniowym, a więc przy wykonywaniu elementów infrastruktury przesyłowej, kolejnictwie i drogownictwie. Właśnie w tym ostatnim zastosowaniu zapotrzebowanie na różne rodzaje kruszyw będzie największe.
Do czego są wykorzystywane kruszywa drogowe?
Prace związane z budową dróg wymagają stosowania największej ilości kruszywa, a także ich najszerszego asortymentu. Materiały tego rodzaju są konieczne do ulepszania gruntów w celu uzyskania odpowiedniej nośności i wymaganej stabilności. Będą potrzebne do wykonywania drenaży i odwodnień, a także wznoszenia i umacniania konstrukcji ziemnych – przede wszystkim nasypów, skarp oraz wszelkiego typu wiaduktów. Będą też potrzebne do przygotowania podbudów dróg, a także produkcji niezbędnych materiałów. Bez kruszywa nie byłaby możliwa produkcja mieszanek mineralno-asfaltowych stosowanych jako nawierzchnia ścieralna, ani sporządzenie mieszanek betonowych, które są używane nie tylko do tworzenia zewnętrznych warstw jezdni, ale także pozostałych elementów infrastruktury. Trzeba też pamiętać, że kruszywa do budowy dróg są konieczne do utwardzania nawierzchni tradycyjnych dróg żwirowych, szutrowych i ziemnych, a także do budowy poboczy, placów postojowych i podjazdów.
Jakie są rodzaje kruszyw drogowych?
Kruszywa używane w drogownictwie muszą spełniać wymogi obowiązujących przy konkretnych zastosowaniach norm, a także odpowiadać specyfikacji określonej przez inwestora. Do najczęściej wykorzystywanych należą kruszywa naturalne, a więc fragmenty skał o różnym uziarnieniu składające się z rozmaitych minerałów. Najdrobniejszą frakcję używaną w budownictwie stanowią piaski mające granulację do 4 mm. Większe od nich są żwiry z ziarnami od 4 do 63 mm, na ogół używane są jednak materiały o zawężonym uziarnieniu np. 4/8 czy 8/16. Poza kruszywami drobnymi używane są też kruszywa grube, w tym grysy, klińce i tłuczeń. Grysy mają uziarnienie sięgające od 4 do 31,5 mm i wyróżnia się nieregularnymi kształtami, często zbliżonymi do sześcianu. Kliniec to kruszywo o specyficznej geometrii podobnej do zwężającego się na końcu ostrosłupa, co pozwala na jego dobre zagęszczanie. Rozmiary klińca to od 4 do 31,5 mm. Stosowany jest także tłuczeń mający od 31,5 do 63 mm.
Firmą oferującą kruszywa dla drogownictwa jest Sklep Budowlany Smolnik z Gierałtowic. W jego ofercie można też znaleźć materiały izolacyjne, pokrycia dachowe, stal zbrojeniową oraz narzędzia budowlane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana