Który beton architektoniczny wybrać?
Beton architektoniczny stał się popularny dzięki modzie na industrialny styl aranżacji wnętrz. Jest to forma, która nie wymaga dodatkowego wykańczania powierzchni i umożliwia zrealizowanie jej w różnych kolorach i wzorach. Powinna cechować się wysoką jakością wykonania mieszanki betonowej, która pozwoli na uzyskanie oczekiwanego efektu dekoracyjnego. Który beton architektoniczny najlepiej zastosować?
Beton architektoniczny szalunkowy
W przypadku metody szalunkowej mieszankę betonową przygotowuje się wcześniej na węźle betoniarskim, a następnie transportuje na budowę i tam wlewa do przygotowanych wcześniej szalunków. Odpowiednio przygotowana konstrukcja oporowa, stworzona z desek bądź płyt szalunkowych, umożliwia uzyskanie odpowiedniej faktury powierzchni. Podczas wlewania urobku między element obkładany betonem a szalunek stosuje się zabieg wibrowania. Ma on na celu równomierne rozprowadzenie i odpowietrzenie materiału.
Przeczytaj również: Sposoby montażu płyt betonowych
Niezwykle istotną rolę odgrywają w tym przypadku warunki tworzenia betonu architektonicznego. Nieodpowiednia pogoda, złe wykonanie lub oszczędności na zastosowanych materiałach mogą spowodować niezadowalający efekt finalny. Często również przyczyniają się do tego złe zabiegi pielęgnujące lub słaba jakość mieszanki betonowej. Aby mieć pewność co do wykorzystanych produktów, najlepiej skorzystać z usług firmy, która zajmuje się profesjonalną produkcją betonu, np. Energo-Bet II. Sumienne podejście do realizowanych zleceń, doświadczenie w branży i zespół wykwalifikowanych pracowników pozwolą na stworzenie rozwiązania dostosowanego do wymagań zleceniodawcy.
Przeczytaj również: Jakie są najczęściej stosowane rodzaje betonu?
Beton architektoniczny w postaci płyt dekoracyjnych lub mas
Płyty z betonu architektonicznego są prefabrykowane z użyciem specjalnych form, do których wlewa się mieszankę betonową. Występuje w wielu kolorach i rozmiarach. Jest tańszy od betonu architektonicznego w formie szalunkowej, a efekt końcowy okazuje się bardziej powtarzalny. Płyty różnią się od siebie składem, wytrzymałością i estetyką. Kwestia ich trwałości zależy od wykorzystanych przez producenta technologii, jego możliwości produkcyjnych i jakości opracowanych mieszanek.
Beton architektoniczny w masach jest stosunkowo tani w zakupie, lekki i łatwo dostępny. Niestety nie ma pewności, że uzyskany efekt będzie zadowalający i spełni oczekiwania klienta. Wynika to z faktu, że produkt ten w rzeczywistości częściej przypomina tynk, a powstające na powierzchni pory uzyskuje się przed delikatne nakłuwanie, co ma na celu imitację struktury prawdziwego betonu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana