Metody wykonywania przykrawężnikowego muru oporowego
Podczas układania nawierzchni z wykorzystaniem kostki brukowej jednym z istotnych etapów prac, wpływających na jej trwałość jest wykonanie przykrawężnikowego muru oporowego. Czym on wobec tego jest, w jaki sposób może zostać wykonany oraz jakie rozwiązania warto w tym przypadku zastosować, aby znacznie ułatwić i przyspieszyć przebieg prac brukarskich?
W jakim celu wykonuje się przykrawężnikowy mur oporowy?
Przykrawężnikowy mur oporowy, jak sama jego nazwa wskazuje, wykonywany jest za betonowymi krawężnikami i ma za zadanie przede wszystkim zapewnić im stabilność. Dodatkowo chroni on także przed bocznym naciskiem gruntu wywołanym przez jego osuwanie się, który mógłby doprowadzić do wykoślawienia krawężników wraz z czasem.
Przeczytaj również: Jakie usługi świadczy brukarz?
W jaki sposób wykonywany jest przykrawężnikowy mur oporowy w przypadku układania kostki brukowej?
Przykrawężnikowe mury oporowe wykonywane są z betonu. Aby zachowywały one swój odpowiedni kształt, wykorzystywane są w tym celu klasyczne szalunki lub o wiele efektywniejsze szalunki ślizgowe, które dostępne są między innymi w ofercie producenta sprzętu brukarskiego GEPTER. Sam proces wykonania murów polega natomiast na przygotowaniu szalunku, a następnie umieszczeniu między nim a ustawionymi betonowymi krawężnikami betonu. Zasypana betonem przestrzeń jest następnie ubijana za pomocą ubijaka.
Przeczytaj również: Na czym polega układanie kostki brukowej?
Dlaczego do wykonywania oporu krawężnika najlepiej sprawdzają się szalunki ślizgowe?
Wykonywanie przykrawężnikowych murów oporowych z wykorzystaniem klasycznych szalunków wymaga zakupienia odpowiednich desek, a następnie wykonania go z nich, co wiąże się nie tylko z kosztami, ale i sporą ilością czasu. Szalunki ślizgowe rozwiązują oba te problemy, gdyż są regulowaną, gotową do użycia konstrukcją, którą z łatwością można dostosować do wymiarów oporu. Jego użycie polega natomiast na nałożeniu go od góry na ułożone już krawężniki i zablokowaniu za pomocą dźwigni blachy szalunku, dzięki temu między nią a krawężnikiem powstaje przestrzeń, którą należy następnie zasypać i ubić. Po wykonaniu tych czynności wystarczy wyłącznie odblokować dźwignię i przesunąć szalunek, aby kontynuować wykonanie muru oporowego. Dzięki temu proces stawiania monolitycznych konstrukcji o tych samych wymiarach przebiega o wiele sprawniej i szybciej, a także o wiele dokładniej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana