Najważniejsze parametry techniczne piasków i żwirków
Żwir i piasek to surowce powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. Największe zastosowanie mają w budownictwie jako składnik cementu lub podczas tworzenia podjazdów i dróg. Piasku używa się też w branży szklarskiej i konserwatorskiej oraz do wyrównywania terenów czy uzupełniania ubytków. Jakie parametry techniczne pozwalają na opisanie piasków i żwirków?
Parametry techniczne piasków
Piasek to luźna skała osadowa zbudowana z kwarcu. Powstaje z litej skały na skutek korozji z udziałem wody morskiej. Najważniejszy podział tego surowca wyróżnia piaski kwarcowe, arkozowe i szarogłazowe.
Piaski kwarcowe są doceniane głównie ze względu na ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zachowują trwałość podczas kontaktu z różnymi czynnikami chemicznymi. Z uwagi na opisane parametry znajdują zastosowanie w budownictwie, spawalnictwie, ogrodnictwie oraz podczas produkcji dekoracji, płytek ceramicznych, parapetów i blatów. Jako niewątpliwą zaletę należy wskazać fakt, że piaski mają całkowicie neutralny wpływ na środowisko.
Piaski kwarcowe drobno i średnioziarniste sprawdzają się świetnie w budownictwie drogowym i odlewnictwie. W razie potrzeby nadają się do barwienia, co cieszy się szczególną popularnością wśród hodowców ryb, którym zależy na określonym efekcie estetycznym. Cechują się optymalną zawartością siarki i krzemionki oraz nie mają w składzie żadnych zanieczyszczeń.
Parametry techniczne żwirów
Żwir to skała osadowa złożona z różnych minerałów o zaokrąglonym kształcie pochodzenia morskiego, rzecznego, jeziornego lub polodowcowego. Jej średnica przekracza dwa milimetry i dochodzi do nawet kilku centymetrów. W budownictwie mianem żwiru określa się kruszywo naturalne o rozmiarze do 63 mm.
W ofercie sprzedawców, np. ZAS-BUD, są dostępne różne rodzaje żwiru, np.:
żwiry filtracyjne,
żwiry używane do piasecznic,
żwiry hamulcowe,
żwiry do drenażu,
żwir kwarcowy.
Na szczególną uwagę zasługuje żwir kwarcowy, który się nie pyli i nie wymaga płukania. Dzięki temu świetnie sprawdza się w ogrodnictwie i akwarystyce. Z jednej strony zapewnia prawidłowy przepływ wody, a drugiej poprawia jakość podłoża, ułatwiając ukorzenianie się roślin. Zapewnia również bardzo ładny wygląd, dzięki zróżnicowaniu kolorów i rozmiarów poszczególnych kamieni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana