Podstawowe parametry kruszyw budowlanych
Kruszywa są podstawowym surowcem wykorzystywanym przez ludzi niemal od początku rozwoju cywilizacji. Ze względu na nieprzerwany postęp ciągle wzrasta na nie zapotrzebowanie, szczególnie w budownictwie. Stosuje się je również w przemyśle do produkcji układów krzemowych, paneli słonecznych, szkła, układów elektronicznych czy kosmetyków. Jakimi parametrami charakteryzuje się kruszywo budowlane?
Czym jest kruszywo budowlane?
Kruszywo budowlane to skalny materiał sypki, drobno lub gruboziarnisty, o pochodzeniu mineralnym, organicznym lub przemysłowym. Używa się go w budownictwie do produkcji zapraw i betonów oraz jako podkład pod drogi. Szeroki zakres zastosowań sprawia, że kruszywo jest niezbędne podczas przeprowadzania wielu prac budowlanych.
Przeczytaj również: Jakie kruszywa stosuje się przy budowie dróg?
Przykładowe parametry cechujące kruszywo przedstawiają się następująco:
nasiąkliwość,
ubytek masy, czyli mrozoodporność,
wytrzymałość na miażdżenie,
zawartość pyłów mineralnych,
zawartość zanieczyszczeń ilasto-gliniastych.
Kruszywa naturalne stosuje się głównie do betonów, zapraw i chemii budowlanej. Używa się ich także do tworzenia warstw nośnych i ścieralnych nawierzchni drogowych, lotnisk czy parkingów. Decydując się na wybrany rodzaj kruszywa, warto zlecić jego dostarczenie firmie, która gwarantuje dowóz własnym transportem, np. Kopalni kruszywa naturalnego Sierszew.
Przeczytaj również: Maszyny niezbędne w żwirowni
Parametry kruszywa budowlanego
Kruszywa budowlane można podzielić na kilka kategorii z uwzględnieniem wielkości, pochodzenia czy rodzaju surowca użytego do produkcji. Biorąc pod uwagę ziarnistość, jako pierwszą grupę można wskazać kruszywa drobne o ziarenkach mniejszych lub równych 4 mm. Kruszywa grube osiągają rozmiary powyżej tej wartości. W przypadku kruszywa o ciągłym uziarnieniu, stawowi ono mieszankę dwóch wcześniejszych typów.
Przeczytaj również: Wykorzystanie kruszyw w robotach ziemnych
Patrząc na gęstość objętościową materiału skalnego, czyli, stosunek jego masy go objętości, wyróżnia się kruszywa lekkie (gęstość poniżej 1800 kg/m3), zwykłe (gęstość w zakresie od 1800 do 3000 kg/m3) i ciężkie (gęstość powyżej 3000 kg/m3).
Kruszywo budowlane może mieć pochodzenie organiczne lub mineralne. W obu przypadkach da się spotkać materiały sztuczne, odpadowe lub z recyklingu. Te należące do ostatniej grupy pozyskuje się w wyniku przeróbki materiałów wcześniej stosowanych w budownictwie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana