Sposoby montażu płyt betonowych
Płyty betonowe to coraz chętniej wybierane rozwiązanie do wykańczania elewacji lub dekorowania ścian wewnątrz budynków. Płyty z betonu architektonicznego montuje się na płytach lub kotwach, w zależności od typu podłoża i efektu, jaki chcemy uzyskać. Z użyciem płyt można wykończyć schody, cokoły, ściany, kominki, ogrodzenia, a nawet sufity — możliwości są praktycznie nieograniczone. Surowy wygląd betonu doskonale wpisuje się w nowoczesne i minimalistyczne aranżacje.
Montaż płyt betonowych na kotwach
Do powierzchni murowanych zalecanym sposobem montażu jest system niewidoczny na kotwach chemicznych. W otwory montażowe za pomocą kotwy wkleja się trzpień montażowy i zawiesza się na nim płyty. Kotwa chemiczna to specjalny środek, który służy do mocowania różnych elementów. Działa na zasadzie adhezji i składa się z żywicy i utwardzaczy. Taka mieszanka skutecznie stabilizuje bolce w ścianach. Na kotwach beton architektoniczny na elewację może być montowany na styk lub z zachowaniem dystansu.
Przeczytaj również: Który beton architektoniczny wybrać?
Inną metodą jest montaż na wieszakach bez użycia kleju. Potrzebne są wyłącznie śruby i listwy montażowe. Śruby wkręca się do otworów z tyłu płyty betonowej, a następnie na ścianie mocuje się listwę montażową. Po uzyskaniu pożądanego ustawienia płyt kołkuje się listwę w celu jej ustabilizowania. Z zastosowaniem tej techniki konieczne jest zachowanie szczelin dylatacyjnych.
Przeczytaj również: Jakie są najczęściej stosowane rodzaje betonu?
Klejenie i kotwienie płyt z betonu architektonicznego
Dwuetapowy system montażu polega na przyklejeniu płyty betonowej do ściany i przykręceniu kotwami po wyrównaniu i wypoziomowaniu. Warto wspomnieć, że możliwe jest zamaskowanie kotew, które umieszcza się w otworach frezowanych. Możliwe jest ukrycie kotew pod fugą lub zakrycie zaślepką ze stali nierdzewnej. Kotwę można także pozostawić widoczną we wgłębieniu.
Klejenie płyt betonowych
Producent betonu architektonicznego PMdesign przy montażu płyt stosuje także technikę klejenia, która sprawdza się w przypadku powierzchni szorstkich i surowych — płyty przyklejone na powierzchnie malowane lub tynkowane mogą odpaść. Na początku tylną powierzchnię płyty i ścianę gruntuje się, a następnie nakłada się klej. Zaleca się stosowanie kleju cementowego, który należy rozprowadzać dwuetapowo. Najpierw płaską pacą pokrywa się ścianę kontaktową, następnie z użyciem pacy grzebieniowej tworzy się warstwę klejenia. Klej nakłada się także na płytę z betonu architektonicznego. Dopiero tak przygotowane powierzchnie mogą zostać ze sobą połączone. Płyt betonowych nie można kleić poprzez punktowe naniesienie kleju.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana